Avrupa Süper Ligi rüyası bitmiyor!

Tartışmalara yol açan proje Avrupa Süper Ligi kaosu yeniden futbolun gündemine girebilir.

Avrupa Süper Ligi rüyası bitmiyor!

Avrupa futbolunda dev kulüplerinin Süper Ligi rüyası bitmiyor.

Büyük tartışmalara yol açan projenin kurucu üyeleri arasında kalan üç kulüp, UEFA'nın cezai yaptırımlarını haksız bulan mahkeme kararının ardından ortak bildiri yayımladı.

Serie A ekiplerinden Juventus, La Liga takımlarından Barcelona ve Real Madrid'in ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"UEFA'nın Avrupa futbolu üzerindeki tekelci zihniyetini gözler önüne seren bu kararı Avrupa Adalet Mahkemesi'ne taşıyacağız. Artık UEFA'nın tehditlerini dikkate almadan projemiz için çalışmalara devam edeceğiz." 

Öte yandan Avrupa futbolunda büyük ses getiren Süper Lig projesi, 12 kurucu kulüp tarafından açıklanmış ve kamuoyu tepkisinin ardından üyelerin sayısı 3'e düşmüştü.

Juventus, Barcelona ve Real Madrid'in kurulması için öncülük ettiği proje, UEFA organizasyonlarından ayrılacak kulüplere daha yüksek gelir taahhüt ediyor.

UEFA'nın kendisini Avrupa futbolunun tek sahibi olarak gördüğü iddia edilen açıklamada, tekelci yaklaşımın futbola ve rekabete zarar verdiği aktarıldı.

Avrupa Birliği yasalarına uygun bir projenin başarısına güvenlerinin devam ettiğini belirten üç kulüp, futbolun paydaşlarıyla Avrupa Süper Ligi projesini yapıcı ve iş birlikçi bir şekilde geliştirmeyi sürdüreceklerini bildirdiler.

Kaynak: NTV Spor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER