banner197

Çarşı'ya Beraat

Çarşı grubu beraat etti.

Çarşı'ya Beraat

Gezi Parkı olaylarının ardından "darbeye teşebbüs" ve "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçuyla yargılanan, aralarında Çarşı grubunun üyelerinin de yer aldığı 35 sanık yargılandıkları davada beraat etti.

Aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın üyelerinin de bulunduğu 35 sanığın, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek", ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" ile "örgüt kurmak veya örgüte üye olmak'' suçlarından yargılandığı davada beraatine karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, bazı tutuksuz sanıklar ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, sanıklar ve avukatlar son savunmalarını yaptı.

Mahkeme heyeti, verilen kısa aranın ardından kararını açıkladı. Heyet, tüm sanıkların ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek", "örgüt kurmak veya örgüte üye olmak" ve "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçlarından beraatine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın kurucu ve üyelerinin de bulunduğu 35 sanık hakkında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.

Savcı Coşkun, tüm sanıkların "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, 4 sanığın da "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun'a muhalefet etmek" suçundan hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti. 

AA

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER