FIFA'ya karşı 'ayrılık' kozu!

Avrupa'daki bazı ulusal federasyonlar, FIFA'ya karşı ayrılık kozunu oynamayı hedefliyor.

FIFA'ya karşı 'ayrılık' kozu!

AP'de yer alan habere göre, Avrupa'daki bazı ülkelerin futbol federasyonları, Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılması durumunda FIFA'dan ayrılma kozunu gündeme getirecek.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği Başkanı Gianni Infantino, FIFA Dünya Kupası'nın dört yerine iki yılda bir düzenlenmesi konusunu gündeme getirmeye devam ediyor.

Öte yandan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ise FIFA Dünya Kupası'nın dört yılda bir yerine iki yıl arayla yapılması için yürütülen çalışmalara sıcak bakmıyor.

Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesine karşı çıkan UEFA, 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği sürecini başlatmıştı ve FIFA Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesi halinde, iki turnuvanın birbiriyle aynı yıl düzenlenmesi riski de bulunuyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de FIFA Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılmasının, futbol dışındaki branşların gelişimini engellemesinden endişelendiklerini açıklamıştı.

Ayrıca her yaz küresel veya kıtasal çapta bir futbol turnuvasının oynanmasını öngören teklifin, aralık ayında üye federasyonlarca oylanması bekleniyor.

Kaynak: NTV Spor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER