Futbola sınırsız oyuncu değişikliği geliyor

FIFA, futbolda taç atışının ayakla kullanılması, zaman cezası, zamanın durdurulması ve sınırsız oyuncu değişikliği ilgili yeni kurallar test edeceği öne sürüldü.

Futbola sınırsız oyuncu değişikliği geliyor

FIFA, futbolda devrim niteliğindeki yeni kurallara imza atıyor. Bununla birlikte Hollanda'da 4 yeni kural test edilecek.

FIFA yetkilileri Hollanda, Almanya, ABD, İngiltere ve Belçika'nın federasyon temislcileri ile gerçekleştirdiği toplantıda yeni kuralların test edilmesine karar verdiği ifade edidli.

İşte test edilecek olan 4 yeni kural şu şekilde;

Tacın ayakla kullanılması: Top bu bağlamda adeta bir serbest vuruş şeklinde oyuna sokulacak. Serbest atış kullanan oyuncunun kendine pas vermesi: Kullanılan serbest vuruşlarda oyuncu daha rahat şu atabilmek için topla oynayıp şut çekebilecek veya dripling yapabilecek.

Zaman cezası: Sarı kartı olan bir oyuncu ikinci sarıyı görmeden 2, 5 veya 10 dakika saha dışına gönderilip tekrar oyuna alınacak.

Zamanın durdurulması: Basketbolda olduğu gibi oyunun durması halinde saat de durdurulacak.

Sınırsız oyuncu değişikliği: Bununla birlikte teknik adamlar dilediğince oyuncu değiştirebilecek.

Öte yandan bu kuralların ilk olarak genç takımlarda test edilmesi planlanıyor. 4 yeni kuralın başarılı olması halinde Amatör mücadeleler ve kupa müsabakalarında denemeler yapılacak. Hatta Hollanda Eredivisie Ligi'nde de uygulanabilecek.

Kaynak: İnternet Spor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER