Suarez'in 'dil sınavı' soruşturmasında yeni detaylar!

Uruguaylı golcü futbolcu Luis Suarez'in İtalya'daki Perugia Yabancılar Üniversitesi'nde girdiği İtalyanca dil sınavına yönelik soruşturmayı yürüten Perugia Cumhuriyet Savcılığı, Serie A ekibi Juventus'un sınava ilişkin sürecin hızlandırılmasına yönelik çalıştığını tespit etti.

Suarez'in 'dil sınavı' soruşturmasında yeni detaylar!

Perugia Cumhuriyet Savcısı Raffaele Cantone'nin İtalyan basınında yer alan açıklamasında, Uruguaylı golcü oyuncu Luis Suarez'in eylül ayında girdiği dil sınavına ilişkin süreçte Serie A ekibi Juventus'un, golcü futbolcunun dil sınavından geçmesi için üst düzeyden temas kurduğunu belirtti.

Söz konusu temasla, kulübün üniversite yönetiminden sınav içeriğinin bir şekilde oyuncuya önceden iletilmesini ve sürecin hızlandırılmasını talep ettiği basına yansıdı. 

Öte yandan soruşturmayla ilhili olarak mali polis, sınavı düzenleyen Perugia Yabancılar Üniversitesi Rektörü Giuliana Grego Bolli, sınavı yapan birimin müdürü Simone Olivieri, hocalardan Prof. Stefania Spina ile sınav komisyonu üyesi Prof. Lorenzo Rocca’ya 8 aylık görevden uzaklaştırma cezalarını tebliğ etti. 

Konuya ilişkin soruşturma ve araştırmanın devam ettiği ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Yaz transfer döneminde o dönem İspanya La Liga takımı Barcelona'da forma giyen ve adı İtalya'nın Juventus takımıyla anılan Uruguaylı Luis Suarez’in İtalyan ekibine transfer olabilmesi için Avrupa Birliği dışı futbolcu statüsünden çıkması gerekiyordu.

Suarez, İtalyan vatandaşlığını İtalyan eşi üzerinden almak amacıyla 17 Eylül'de Perugia Yabancılar Üniversitesi'nin düzenlediği İtalyanca dil sınavına girmişti.

Golcü futbolcun Suarez'in Barcelona'dan özel uçakla Perugia'ya gidip, kısa sürede sınava girip kentten ayrılması ve ardından da geçer not aldığının açıklaması kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Kamuoyunda yer alan iddiaların ardından Perugia Cumhuriyet Savcılığı, Suarez'in sınavına ilişkin soruşturma başlatmıştı. 

Söz konusu dil sınavının soruşturmaya konu olmasından kısa süre sonra İtalyan takımı, Suarez transferi konusunda herhangi bir adım atmamış, Uruguaylı golcü de Barcelona'dan Atletico Madrid'e transfer olmuştu. 

Kaynak: NTV Spor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER