Mehmet Büyükekşi, TFF Başkanı olmadan önce yaptığı görüşmelerde kulüp başkanları Rezerv Lig'in kurulması yönünde başvuruda bulundu. 19 Süper Lig takımından büyük çoğunluğu bu yöndeki bir talebi yerine getirdi.

Mehmet Büyükekşi TFF Başkanı olduktan sonra kulüplerin istediği doğrultusunda Rezerv Lig kurulması için çalışmalara başladı. 30 Haziran'da da 19 Süper Lig takımının katılımıyla Rezerv Lig başladı.

Rezerv ligde sıralmaya göre ödüller verilecek. Buna göre  Rezerv Lig'de şampiyon olacak takıma 1 milyon TL, ikinci takıma 500 bin TL, üçüncü takıma 300 bin TL kazanacak. Maçlarda galibiyet primi 100 bin TL, beraberlik primi ise 50 bin TL olarak açıklandı.

Rezerv Lig'de il dışına çıkacak takımlara 50 bin TL deplasman yardımı yapılıyor. Lige katılmayan veya katılacağını bildirmesine rağmen ligden çekilen kulüplere 5 milyon TL ceza verilecek.

Lige katılım göstermeyen veya ligden çekilen kulüplerden alınacak cezalar bir fona aktarılarak lige katılan kulüplere ödül olarak  veriliyor.

Rezerv Lig başladıktan sonra kulüpler rahatsızlıklarını dile getirdi. ulüpler Birliği Başkanı Ali Koç'a gerek yüz yüze gerek telefonla başvuran Süper Lig başkanları Rezerv Lig'in iptal edilmesini istedi. Gerekçe olarak finansal ve lojistik problemler olarak ifade edildi.

Bunun üzerine Ali Koç, resmi yazı yazarak kulüplerin Rezerv Lig ile görüşlerini resmi olarak kendisine bildirmesini istedi.  19 kulüpten 13'ü yani üçte iki çoğunluk Rezerv Lig'i istemediğini beyan ederse Ali Koç konuyla ilgili TFF başkanı ile görüşecek.

Fenerbahçe'den Mehmet Büyükekşi açıklaması - Spor Haberi

Haziran ayından kulüplerin isteğini yerine getiren Başkan Mehmet Büyükekşi'nin bu karara şasırdığı ifade ediliypr.

Bir kulüp başkanın, Büyükekşi'ye   "Diğer TFF başkanları Rezerv Lig'i hayata geçirmedi. Biz sizin yapacağınızı da düşünmüyorduk. Bu yüzden ilk başta imza verdik" dediği iddia ediliyor.

Rezerv Lig'in ilk maçı  Ağustos 2022 tarihinde İstanbulspor ile Trabznospor takımları arasında oynandı. Lig tarihinin ilk golünü maçın 19. dakikasında Trabzonspordan Ali Alperen Çelik attı.

28 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanan statü belgesinde Süper Lig'de yer alan ve 35 kişilik A takım listesinde bulunan yerli ve yabancı tüm futbolcular yer alabiliyor.