banner197

Spor yazarları Shakhtar Donetsk-Fenerbahçe maçını değerlendirdi

Uğur Meleke - Goller: Volkan (2) Pereira (1) / Milliyet
Kadıköy’deki 0-0’ın olağanüstü bir dezavantaj olmadığını düşünenlerdendim. Nitekim dün akşam 60’ıncı dakikada oyunu pause’lasak ve izleyen Ukraynalı-Türk 100 bin kişiye tahminlerini sorsak, herhalde en az 50 bini, Fenerbahçe’nin 1-1’i yakalama şansının çok ciddi olduğunu söylerdi.

Aslında Pereira, ilk maçtan birtakım dersler çıkardığını da gösterdi Lviv’de. Fantastik 4-4-2 ile değil, Diego’nun göbekte olduğu klasik 4-1-4-1 ile başladılar. Shakhtar gibi Avrupa’nın en uyumlu takımlarından birinin Ukrayna’da oyunu yönlendirmesi doğal. Taison’un içeri girip vitesi eline alışı, Teixeira’yı aralara kaçırışı, Srna’nın müthiş bindirmeleri zaten bu takımın ezberleri...

25’teki golün 100 tane benzeri Lucescu’nun bilgisayarında var inanın. Yine solda oyunu uyuttular, yine aniden sağa çevirdiler. Yine Srna yerden ortaladı, bu kez Luiz Adriano değil Gladkiy’di tamamlayan... Bunlar doğal. Ama Şener’in Shevchuk’a 18’de kartı göstertip solu çekingenleştirmesinin ardından 43’te Sow’un kafası, 57’de Nani’nin frikiği, 58’de arka direkte Alves’in kafası, hepsi yüzde yüzlük pozisyonlardı. 45’le 60 arasında Fenerbahçe’nin oynadığı oyun bir 15 dakika daha sürse, Lviv’de tabelada 1-1 yazması işten değildi.

Olmadı... Çünkü Pereira son derece gereksiz bir hareketle maçı 3-4 dakika soğuttu. Olmadı, çünkü Pyatov olağanüstü yer tutuşuyla klasını ispat ederken, Volkan bir kez daha “halı sahada büyük ricalarla kaleye geçmişçesine bir yüz ifadesiyle” üstüne düşenleri yapmadı. Marlos’a yaptığı penaltıda adamın gidecek yeri yok, ayakta kalsa yeterli. Teixeira da golden önce son dürttüğünde topu açmıştı çoktan. Bu kez de yerinde kaldı Volkan... Acaba Pyatov’la Volkan kaleleri değişseler, dün geceki maçın sonucu ne olurdu, çok merak ediyorum doğrusu.

Sonuçta kazanan doğunun Wenger’i oldu, onun da hakkını teslim etmek gerek. Çünkü Fenerbahçe transferde Katar öncesi son imzasını atacak Diego’yu alırken, Lucescu çocuk yaşta Teixeira’yı, Willian’ı alıyor. Dünün yıldızı Taison için de Ukrayna Milli Takımı’nı seçecek diyorlar. Eğer öyle olursa 2018 elemelerinde bizim başımıza açacağı daha çok iş olacak bu çocuğun maalesef...