UEFA Mali Kontrol ve Disiplin Komitesi, 2019, 2020, 2021 ve 2022 mali yıllarını kapsayan değerlendirmesini tamamladı. UEFA'dan Beşiktaş'a iyi haber gelirken 3 kulübümüz para cezası aldı.

UEFA Kulüp Mali Kontrol Kurulu Birinci Dairesi, 2019, 2020, 2021 ve 2022 mali yılları için denk hesap şartının değerlendirmesi tamamladı. UEFA'dan yapılan açıklamaya göre değerlendirilen 4 Türk kulübünden 3 tanesine para cezası verildi. Daire, Trabzonspor'un da denk hesap şartına uymadığını tespit etti.

Buna göre bordo-mavili ekip, 2 milyon euroluk bir mali katkı ödemeyi kabul ederken bu miktarın 300 bin euroluk kısmı sabit ve zorunlu bir ödeme iken, kalan 1 milyon 700 bin eurosu kulüplerin kendi uzlaştırma anlaşmalarındaki hedeflere uyması şartına bağlı olduğu aktarıldı. Bordo-mavililer hedeflere ulaşmadığında ek cezalar verilecek.

UEFA Kulüp Mali Kontrol Kurulu, yapılan incelemenin ardından Konyaspor'da küçük denk hesap açığı olduğu için 100 bin euro ceza verdiğini belirtti. Bir diğer Türk kulübü İstanbul Başakşehir'in ise 2022 mali yılı için belirlenen hedefleri tutturamaması nedeniyle 400 bin euro ceza aldığı vurgulandı.

Fenerbahçe'den SPK'ya şikayet: Bonservis ve yıllık ücret haberleri... Fenerbahçe'den SPK'ya şikayet: Bonservis ve yıllık ücret haberleri...

BEŞİKTAŞ'A İYİ HABER

Finansal Fair-Play izlemesine tabi tutulan Beşiktaş'ın ise 2022 mali yılı için belirlenen hedefleri yerine getirdiği açıklandı. Açıklamada ayrıca siyah-beyazlı ekibin gelecek sezon da uzlaşma anlaşmasına uyup uymadığı izleneceği belirtildi. 

BARCELONA VE MANU'YA CEZA

Royal Antwerp, Trabzonspor ile birebir aynı kurallara ve mali yükümlülüklere tabi tutuldu. Barcelona 500 bin euro, Manchester United 300 bin euro, APOEL, Porto, Anderlecht kulüpleri 100'ER bin euro ceza aldı. Beşiktaş dışında Milan, Monaco, Roma, Inter, Olimpik Marsilya ve PSG de anlaşma şartlarını birebir yerine getirdi.  

Lille ise üst üste sezonlarda anlaşma şartlarını yerine getirdiği için mali izlemeden çıkarıldı.