banner229

Ahmet Nur Çebi : ARZU ETTİĞİMİZ GİBİ NETİCELENİRSE...

Çebi ile Urgancılar, sohbet toplantısı şeklinde geçen buluşmada spor müdürlerine yönetimin, göreve geldiğinden bu yana yürütmüş olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verip değerlendirmelerde bulundu.

Ahmet Nur Çebi : ARZU ETTİĞİMİZ GİBİ NETİCELENİRSE...

Kulübün mali yapısıyla ilgili bilgi veren Mesut Urgancılar "21 Ekim 2019 tarihi itibarıyla 2.962.060.186 borcu olan bir kulüp devralmıştık. 30 ekim 2020 itibarıyla borç 3.379.000.000. Şubat ayındaki Divan Kurulu’nda hiçbir şey yapmasak bile sadece finansman giderleriyle bu borcumuzun Mayıs 2022’de 4.200.000.000 TL olacağını dile getirmiştik. Göreve başladığımızda Mayıs 2020’ye kadar ödenmesi gereken (yapılandırılmamış vergiler ve eski yönetim kurulu üyelerine borçlar hariç) 740 milyon TL’lik bir yükle karşılaşmıştık. Ayda 35 milyon TL açık veren bir nakit akışımız vardı. Geldik 2020’nin kasım ayına ve bu sorunlar şimdilik çoktan geride kaldı. Üstelik pandemi koşullarına rağmen. Geçtiğimiz 1 yıl içinde dolar kuru %42, Euro kuru %50 civarında değer kaybetti. Futbol A Takım maliyetimizin yaklaşık %85’i Euro cinsinden sözleşmeli. Keza banka kredimizin Ekim 2019 itibarıyla yaklaşık %14’ü yine Euro cinsinden olduğu dikkate alındığında artan kurların zaten son derece bozuk olan finansallarımızın üzerinde yaratmış olduğu tahribat çok nettir. Pandemi dolayısıyla yaşanmakta olan durum malumunuzdur. Pandeminin ilk 3 ayında yıllık gelirlerimizin %30’u buhar olup uçtu. Mart 2020’den bu yana kulübümüz tribün ve stadyum gelirlerinden mahrum kalmaktadır. Yıllık tribün gelirlerimizin 100 milyon TL’nin üzerinde olduğu dikkate alındığında yaşanmakta olan gelir ve nakit akış sıkıntısı çok açıktır. Ayrıca belirtmek gerekirse pandemi öncesinde stadyum doluluk oranımız %60 idi. Göreve başladığımızda %70 civarlarında olan loca doluluk oranımızı pandemi öncesinde %92 seviyelerine çıkartmıştık. Seyirci gelirlerimizi artırmak için yeni sezonda yepyeni bir satış ve fiyatlandırma stratejisi uygulamayı planlamıştık ancak pandemi koşulları bunları hayata geçirmemize izin vermedi Bunlara ek olarak yayıncı kuruluş anlaşması tamamlanmamıştır. TFF’nin yürütttüğü görüşmelerin indirim kararıyla sonuçlanmamasını temenni ediyoruz. Gelirlerimizin düşmesi, kur artışlarının sporcu ücret giderlerine olumsuz yansımaları işimizi yeterince güçleştirmektedir. Bu nedenle yayın gelirlerindeki azalmanın yarattığı ve yaratacağı tahribat çok önemlidir. Tüm bu olumsuzluklara karşın, kulübümüzü sürdürülebilir ve sağlıklı bir yapıya kavuşturmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

"ARZU ETTİĞİMİZ GİBİ NETİCELENİRSE..."
Urgancılar "Mevcut finansal sorunları önemli ölçüde hafifletebilmek için en öncelikli ve acil eylem Bankalar Konsorsiyomu ile yapılan anlaşmanın en azından faiz oranları ve vade bazında yeniden yapılandırılmasıdır. Bu hem bizim için hem de bankalar için olmazsa olmaz. Bankalar ile kredilerin yeniden yapılandırılması görüşmelerimiz devam ediyor. Arzu ettiğimiz gibi neticelenirse kulübümüzün nakit akış problemimizi ortadan kaldıracağımızı ve yönetilebilir bir borç yapısına sahip olacağımızı öngörüyoruz. Sonrasında nakit akışını düzeltecek ve finansal yapıyı güçlendirecek tedbirler olarak yeni bir sermaye artişı planlıyoruz. Ayrıca Kartal Yuvaları'nın halka arzı gündeme gelebilir" dedi.

"FIFA VE UEFA'DAN HERHANGİ BİR YARDIM GÖRMEDİK"
Futbol şubesinin yapılanması ve bütçesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Mesut Urgancılar "Önceki sezon bütçemiz 56 milyon Euro. 30 Haziran 2019 dönemine ilişkin denetim kurulu raporuna göre 2.6 milyar TL brüt, 16.2 milyon Euro'luk futbolcu alımı yaparak bizleri ödenmesi gereken çok ciddi bir bonservis ödeme yüküyle karşı karşıya bırakmıştı. Gerek UEFA ve gerekse TFF kriterleri gereği her 3 ayda bir almamız gereken SGK, vergi ve yapılandırılmış vergi taksitleri özellikle pandemi döneminin daha da bozduğu nakit akışımızın sonucu bizi en fazla zorlayan konuların başında gelmektedir. Tüm bu zorlukları aştık ancak pandemiye rağmen FIFA ve UEFA’dan herhangi bir yardım görmedik. Transferlerimiz ve yeni sezonla ilgili olarak daha önce yeterince bilgi verdiğimizi düşünüyorum ancak mevcut takımımızla ilgili özellikle söylemek istediklerim var. Takımımıza özkaynak düzenimizden kazandırılan Ersin 19, Emre Bilgin 17, Erdoğan 19, Rıdvan 19 ve Kartal 19 yaşlarında. Diğer gençlerimizden Utku 22, Montero 21, Hasiç 19, Atakan 21 ve Güven 21 yaşlarında. Bunların yanında genç diye adlandırdığımız Dorukhan 24 yaşında. Özetle 25 kişilik kadromuzdaki 12 oyuncumuz 20 yaş civarında. Beşiktaş tarihindeki en genç kadrolardan birine sahibiz. Bir önceki sezon 28 olan takım yaş ortalamamız bu sezon 25,7. Yapılması gereken; takımımızda yaratılacak rekabetle bu gençlerimizin maçlarda maksimum süre almalarını, böylelikle de geleceğin takımının kurulmasını sağlamak" şeklinde konuştu.

YARIŞMACILIK MI, BPORCU YETİŞTİRMEK Mİ?
Basketbol şubesine de değinen Urgancılar "Yarışmacı olmamamıza rağmen geçmiş yıllarda basketbolda sürekli yüksek bütçeli takımlar oluşturulmuştu. Gerçek bir öze dönüş projesi kapsamında yetenekli gençlere yöneldik. Her yıl kendi kendini tüketen değil, geleceği üreten bir model oluşturacağız. Basketbolda 2017-18 sezonu zararı 26 milyon 500 bin, 2018-19 sezonu zararı 15 milyon. 2019-20 sezonu ise 4 milyon. Yerli oyuncu transfer politikamızı yabancı oyuncu transferlerinde de gösterdik. İlkemiz ve hedeflerimiz doğrultusunda yerli oyuncularımızın önünü kesmeyecek sınırlı sayıdaki yabancı oyuncu ile yola çıkma kararı aldık. Sonuç olarak alt yapılarda ay-yıldızlı formamızı defalarca giymiş Türk oyuncularımızdan 4-5 tanesini en kisa zamanda NBA’e transfer yoluyla göndermek istiyoruz. Takımımızın yaş ortalaması 20-21. Böyle bir takım Türkiye Basketbol Ligi'nde ilk kez yer alıyor. Erkek takımımızda olduğu gibi kadın takımımızda da genç, dinamik bir kadro oluşturuyoruz. Bu modelin gelecekte şampiyon bir takım çıkarması Türk sporunda devrim yaratacaktır. Tüm branşlarda Beşiktaş değerlerine önem veren, hem karaktere hem de yeteneğe yatırım yapan, tüm gençlere eşit imkanlar sunan, eğitimcilerini özenle seçen bir anlayışla aile şefkati içerisinde yetiştirdiğimiz gençleri ülke sporuna kazandırmayı amaçlıyoruz. Ancak amatör branşlarda her yıl toplam 60 milyon TL civarında zarar ediyoruz. Tasarruf; yarışmacılık mı, sporcu yetiştirmek mi, amatörlüğe dönüş mü? İçinde bulunduğumuz sezon için bütçelenen zarar 32 milyon lira" dedi.

Bırakmam Seni Kampanyası'ndan da bahseden Urgancılar "12 Haziran 2020’de Bırakmam Seni Kampanyası başlamıştır. Beşiktaş'ı sevenler tarafından Bırakmam Seni ve Ödül Senin kampanyaları dahilinde toplamda 521 bin SMS atılmıştır. Alınan 70 milyonluk yardım taahütünün SMS tutarları da dahil olmak üzere 56 milyonluk tutarı tahsil edilmiştir. Bu miktarın 14,5 milyonluk kısmı Beşiktaş Yönetim Kurulu ile BJK iştiraki şirketlerin yönetim kurullarında gönüllü olarak yer alan arkadaşlarımız tarafından sağlanmıştır" ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER